Wtorek, 02 marca 2021Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rykach - relacja z uroczystości
1 marca 2021 r. w Rykach odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach, Parafię Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Gminę Ryki oraz Powiat Rycki.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, na którą przybyły poczty sztandarowe Koła ŚZŻAK w Rykach oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Rykach. Wstęp do uroczystości wygłosił Dziekan Rycki ks. kan. Stanisław Chodźko, członek naszego Koła ŚZŻAK, witając przybyłych gości i organizatorów, wśród których byli między innymi: Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek, Wiceburmistrz Ryk Marek Jóźwik, Wójt Gminy Ułęż Barbara Pawlak, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Leszek Kowalczyk.
Mszę Św. w intencji Ojczyzny i poległych Żołnierzy Wyklętych na zaproszenie Dziekana Ryckiego sprawował ks. Dariusz Stańczyk, misjonarz z Syberii, harcmistrz, niezłomny patriota i orędownik pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wygłoszonej nauce przypomniał sens patriotyzmu, walkę i losy Niezłomnych. Przedstawił również historię swojej pracy na rzecz przywracania pamięci bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Zaapelował o dalsze starania i obronę pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś w sposób szczególny polecajmy, aby ta bohaterska krew Niezłomnych Żołnierzy odradzała serca szczególnie młodych ludzi, ducha polskości, wierności, niezłomności - podkreślił ks. Stańczyk.
Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości udali się do kina „Renesans” na część artystyczną programu, przygotowaną przez MGCK w Rykach. Słowa do zebranych skierowali Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek oraz Prezes Koła AK w Rykach Mariusz Pawlak, przypominając rys historyczny Niezłomnych oraz zagrożenia stojące na drodze prawdy. Burmistrz Ryk wspomniał o planowanym posadzeniu dębu im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Zalesiu oraz o przełożonym z uwagi na pandemię na 16 maja Biegu Wilczym Tropem. Prezes ryckiego Koła AK mówił również o planowanym wybudowaniu przez Gminę Ułęż pomnika Żołnierzom Placówki 44. Armii Krajowej w Sobieszynie. Po pięknym i poruszającym serca występie lokalnych artystów wyświetlono film "Śladami Majora Mariana Bernaciaka ORLIKA", przygotowany przez MGCK Ryki i Koło ŚZŻAK w Rykach.
Po uroczystościach ks. kan. Stanisław Chodźko, ks. Dariusz Stańczyk oraz Prezes Koła Mariusz Pawlak udali się na miejsca pamięci w Rykach i Piotrówku, aby tam wspominać i pomodlić się w intencji Żołnierzy Niezłomnych.
Składamy serdecznie podziękowania wszystkim organizatorom, a w szczególności Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach Pani Donacie Jurzyście-Łukasiak za przygotowanie części artystycznej oraz księdzu kan. Stanisławowi Chodźko i ks. Dariuszowi Stańczykowi za nadanie uroczystościom duchowego i bardziej podniosłego charakteru. Dziękujemy również pocztom sztandarowym. Dziękujemy Panu Janowi Miłoszowi z Lenda Ruskiego, Panu Janowi Noworolnikowi z Ułęża oraz Panu Romanowi Padlowi z Białek za pełnienie warty przy sztandarze Koła ŚZŻAK w Rykach.
Koło ŚZŻAK w Rykach
Galeria zdjęć
Nagranie z części artystycznej
Film "Śladami Majora Mariana Bernaciaka ORLIKA"