Piątek, 01 marca 2019Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rykach

1 marca 2019 r. w Rykach odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez Starostę Ryckiego Dariusza Szczygielskiego, Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach oraz Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach.


Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, celebrowaną przez ks. Adama Woźniaka w intencji ojczyzny i poległych Żołnierzy Wyklętych. Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe samorządów, okolicznych szkół gminnych
i powiatowych, klasa mundurowa szkoły w Sobieszynie, kombatant Pan Stanisław Góraj ps. "Goniec", samorządowcy, dyrektorzy szkół, rodziny Żołnierzy Wyklętych, zarząd i członkowie Koła ŚZŻAK,młodzież oraz mieszkańcy Ryk i okolic.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości udali się do kina „Renesans” na część artystyczną programu. Słowa do zebranych skierowali Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek oraz Prezes Koła AK w Rykach Mariusz Pawlak, który zaprezentował również otrzymany w dniu wczorajszym od Prezesa Poczty Polskiej i Prezesa IPN w celu przekazania Społeczeństwu Ziemi Ryckiej wielkoformatowy znaczek pocztowy przedstawiający "Orlika". Znaczki z "Orlikiem" trafiły dziś do obiegu i są do nabycia w placówkach Poczty Polskiej.

Następnie młodzież z 1. Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach przedstawiła sztukę teatralną - inscenizację komunistycznego procesu Żołnierzy Niezłomnych.



Licznie zgromadzona publiczność ze wzruszeniem przyjęła występ młodzieży. Po zakończeniu części artystycznej odbyła się projekcja filmu z serii "Z Archiwum IPN". Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem AK-WiN w Rykach, na zbiorowej mogile żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym oraz pod pomnikiem "Orlika" w Zalesiu.

Ostatnią częścią programu Obchodów była prezentacja w Izbie Pamięci "Orlika" wystawy o kpt. Stanisławie Łukasiku "Rysiu" oraz umieszczenie w Izbie premierowego wielkoformatowego znaczka pocztowego.

Szczególne podziękowania składamy opiekunom młodzieży z I LO w Rykach, Pani Małgorzacie Łuszkiewicz oraz Pani Grażynie Szlendak.

Galeria zdjęć