Niedziela, 13 stycznia 2019Msza w intencji ofiar komunistycznego procesu i spotkanie opłatkowe
Obchody 72 rocznicy procesu komunistycznego w Rykach upamiętnione zostały uroczystą Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym w Bobrownikach. W intencji pomordowanych i skazanych wraz
z wiernymi modlił się ks. por. Dariusz Cabaj. Po Mszy w sali parafialnej odbyło się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Koła AK w Rykach.
Galeria zdjęć
15 stycznia 1947 r. W Rykach odbył się haniebny "proces" 9 żołnierzy majora Mariana Bernaciaka "Orlika". Podczas tego procesu sędziowie Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie – zbrodniarze komunistyczni w mundurach polskich oficerów – por. Jerzy Biedrzycki, kpt. Władysław Przeździecki, kpt. Antoni Pacześniak oraz prokurator ppor. Zalewski, były żołnierz Armii Ludowej, skazali na karę śmierci Jana Filipka "Gilzę" z Kawęczyna, Ksawerego Kamaryka "Kamarka" z Ziemi Wołyńskiej, Władysława Warownego "Dęba" z Dąbi oraz Adama Zdrojewskiego "Sępa" z Żabianki. Po dwóch godzinach od wydania wyroku rozebranych, bosych żołnierzy z rękami powiązanymi drutem, wyprowadzono za budynek MO i UB (dzisiejszy budynek sanepidu), gdzie oprawcy zamordowali ich strzałem w tył głowy – jak w Katyniu. Ciała pogrzebali nad stawem Buksa, przykrywając je cienką warstwą ziemi i lodu. Ofiarom odmówiono nawet godnego pochówku. Rodziny dostały zgodę na zabranie ciał dopiero po wielu usilnych staraniach w lipcu 1947 r.
Na karę więzienia zostali skazani: Zofia Gągała „Blondynka”, Jadwiga Narajczyk „Celina”, Stanisław Madoń „Lew”, Kazimierz Filipek „Puchacz”, Arkadiusz Olek „Mały” (wyrok w zawieszeniu) oraz Bolesław Czerski (wyrok w zawieszeniu).
Mszę Św. ks. por. Dariusz Cabaj, Proboszcz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bobrownikach, rozpoczął od krótkiego przypomnienia wiernym idei polskiego państwa podziemnego i walki Żołnierzy Niezłomnych. Wspomniał, że "Żołnierze podziemia antykomunistycznego stali się siłą, z której zrodziła się wolność i niepodległość (...)" . Następnie głos zabrał Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka "Orlika" w Rykach Mariusz Pawlak, który przedstawił rys historyczny haniebnego procesu. We Mszy Św. udział wziął poczet sztandarowy Koła AK w Rykach, w skład którego weszli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach: Patrycja Grabek, Justyna Sadura, Piotr Kowalczyk, Wiktoria Pieniak, Kamila Gos i Mikołaj Kałaska.
Po uroczystej Mszy, w sali parafialnej w Bobrownikach odbyło się spotkanie opłatkowe sympatyków i członków Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach. Następnie delegacja Koła złożyła wiązankę pod Krzyżem nad stawem Buksa w Rykach, upamiętniającym miejsce kaźni.
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania na ręce ks. por. Dariusza Cabaja, za pomoc w organizacji uroczystości i za celebrowanie Mszy Św. w intencji ofiar procesu oraz dla całej wspólnoty Parafii Bobrowniki. Dziękujemy również uczniom I Liceum Ogólnokształcącego w Rykach, a także p. Grażynie Szlendak, która sprawowała nad nimi opiekę. Ponadto podziękowania kierujemy dla wszystkich gości, a w szczególności dla najstarszych członków Koła, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, pomimo trudnych warunków atmosferycznych. W uroczystości udział wzięła delegacja Gminy Ułęż na czele z p. Wójt Barbarą Pawlak, przedstawicielem Rady Gminy p. Stanisławem Szczepańskim oraz sympatykami lokalnej historii p. Marianem Lemieszkiem, p. Janem Noworolnikiem oraz p. Kamilem Ciesielskim - którzy przybyli w mundurach rekonstrukcyjnych. Szczególnym gościem był Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego p. Leszek Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS w Rykach.
Pomódlmy się dziś za ofiary haniebnego procesu, aby cieszyli się chwałą Bożą w niebie. A ich ofiara niech będzie dla nas nauką i wzorem polskości i wiary.
Zarząd Koła ŚZŻAK w Rykach
Więcej zdjęć dostępnych tutaj: Galeria zdjęć