Niedziela, 31 sierpnia 2014Relacja z uroczystości w Woli Zadybskiej
31 sierpnia w Woli Zadybskiej odbyła się uroczystość, podczas której nastąpiło odsłonięcie pomnika pamięci ofiar II wojny światowej mieszkańców Woli Zadybskiej i okolic. Została rozpoczęta Mszą Św. w kościele parafialnym w Woli Zadybskiej, której przewodniczył ks. Tadeusz Kot, a homilię wygłosił ks. Czesław Ciołek. We wspólnej koncelebrze uczestniczył również ks. dr Dariusz Ostałowski. Wśród licznie przybyłej lokalnej społeczności pragnącej uczestniczyć w tak doniosłej chwili, wzięły udział rodziny mieszkańców Woli Zadybskiej poległych w czasie II wojny światowej, kombatanci, duchowieństwo z okolicznych parafii, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych gminy i powiatu, przedstawiciele organizacji społecznych, szkół, instytucji państwowych, do grona których należeli: Wiceminister Bożena Żelazowska – kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jacek Wasilewski reprezentujący Posła Jarosława Żaczka, Pan Waldemar Podsiadły – Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa w Lublinie, Koło Światowego Związki Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Koło Światowego Związki Żołnierzy Armii Krajowej Obwód „Gołąb” w Garwolinie, Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej z Warszawy, Hanna Czerska-Gosiewska – Przewodnicząca Rady Powiatu Ryckiego, 41 Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Zadybskiej, Szkoła Podstawowa w Woli Zadybskiej, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kłoczewie. Natomiast rangę uroczystości podniosły swoją obecnością Orkiestra Wojskowa z Siedlec oraz kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Po zakończonej Mszy Św., na której modlono się za ofiary II wojny światowej, zebrani w kościele w pochodzie przemaszerowali przy wtórze orkiestry dętej na plac przy pomniku, gdzie zaplanowana została dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się odegraniem hymnu Polski, po którym nastąpiły okolicznościowe wystąpienia. Jako pierwszy zabrał głos Zenon Stefanowski – Wójt Gminy Kłoczew, a zarazem główny organizator uroczystości i budowy pomnika. Serdecznie powitał wszystkich zebranych, w tym szczególnie rodziny osób poległych w okresie II wojny światowej. Następnie głos zabrała Wiceminister Bożena Żelazowska, która zarazem odznaczyła Zenona Stefanowskiego Medalem „Pro Patria” nadanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za dokonania w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej. W dalszej części Hanna Czerska-Gosiewska odczytała słowa skierowane do zebranych przez starostę ryckiego, Jacek Wasilewski w imieniu Posła Jarosława Żaczka, a następnie Kazimierz Kiełtyka syn zamordowanego Kazimierza Kiełtyki wyraził podziękowania i uznanie dla organizatorów za podjecie tak doniosłej inicjatywy, jaką było wybudowanie pomnika.
Po przemówieniach wręczone zostały kolejne odznaczenia. Tym razem Krystian Pielacha – Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach oraz Marian Cabaj – Prezes Koła ŚZŻAK w Garwolinie odznaczyli odznaką pamiątkową „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. W pierwszej kolejności uhonorowana została Szkoła Podstawowa w Woli Zadybskiej im. Jana Kupczyka, która od wielu lat m.in. po przez prowadzanie izby pamięci kultywuje tradycje patriotyczne i podtrzymuje pamięć o walce o niepodległość Polski mieszkańców Woli Zadybskiej i okolic. Drugie odznaczenie zostało nadane Wójtowi Zenonowi Stefanowskiemu.
Po zakończonych przemówieniach i wręczeniach odznaczeń nastał kulminacyjny punk uroczystości – odsłonięcie pomnika. Na początku ceremonii proboszcz parafii Wola Zadybska ks. Włodzimierz Wąsowski dokonał poświęcenia pomnika, po którym nastąpiło jego odsłonięcie dokonane wspólnie przez zaproszonych gości oraz rodziny osób poległych w okresie II wojny światowej. Wydarzenie to zostało nagrodzone rzęsistymi oklaskami przez obecną społeczność. Następnie odczytany został Apel Poległych i wykonana salwa honorowa przez kompanię reprezentacyjną WP, po których poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły znicze. W czasie uroczystości obok warty honorowej Wojska Polskiego, wartę pełnili członkowie Stowarzyszenia Tradycji Armii Krajowej, w strojach historycznych „Żołnierzy Wyklętych”. Na tym uroczystość odsłonięcia pomnika zakończyła się, której dodatkową atrakcją była wystawa panelowa Pt. „Żołnierze Wyklęci” zorganizowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie, zwiedzanie Izby Pamięci w Szkole Podstawowej w Woli Zadybskiej a także wykonanie pieśni patriotycznej "Modlitwa obozowa" przez zespół ludowy "Czerniczanki". Jedny
Nad całością prac związanych z przygotowaniem pomnika czuwał Społeczny Komitet Budowy Pomnika, do którego należeli: Zenon Stefanowski, Zenon Bytniewski, Antoni Całka, Waldemar Filiks, Józef Kiełtyka, Tomasz Koźlak oraz Mirosław Prządka. Natomiast jego projektantem i wykonawcą jest Witold Marcewicz. Pomnik odsłonięty w Woli Zadybskiej 31 sierpnia, powstał na miejscu poprzedniego pomnika, który został ufundowany przez okoliczną społeczność w 1981 r. Galeria zdjęć.
Krystian Pielacha
Jednodniówka wydana z okazji odsłonięcia pomnika w Woli Zadybskiej w dniu 31 sierpnia 2014 r.
Jednodniówka wydana z okazji nadania Szkole Podstawowej w Woli Zadybskiej imienia Jana Kupczyka – żołnierza AK w dniu 3 maja 1990 r.
Biogram Jana Kupcewicza, Twój Głos (Garwolin) nr 17/18 z 24 kwietnia 2013 r.
Zarys dziejów Woli Zadybskiej, Głos Garwolina nr 2 i 3, 1998 r.