Poniedziałek, 30 czerwca 2014Relacja z obchodów 68. rocznicy śmierci Mariana Bernaciaka -Orlika-
29 czerwca odbyły się coroczne obchody śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Organizatorem było Koło ŚZŻAK w Rykach, które tą chlubną tradycję kontynuuj od początku lat 90-tych. Tak jak w poprzednich latach uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Rykach. Na wspólnej modlitwie w intencji mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz jego poległych i żyjących żołnierzy, zgromadzili się licznie mieszkańcy powiatu ryckiego. Swą obecnością zaszczycili żołnierze AK i Zrzeszenia „WiN” oraz członkowie rodziny Bernaciaków, a także przedstawiciele wielu lokalnych instytucji, organizacji oraz środowisk społecznych. Należeli do nich:
Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Rykach
Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód „Gołąb” w Garwolinie
Środowisko 15 pp „Wilków” AK z Warszawy
Senator RP Stanisław Gogacz
Poseł RP Jarosław Żaczek
Wójt Gminy Kłoczew – Zenon Stefanowski
Wójt Gminy Trojanów – Stanisław Kostyra
Sołtys Zalesia Grzegorz Cieślak
Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Rykach
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach
Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Rykach
Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy LO nr 1 w Rykach
Ochotnicza Straż Pożarna w Zalesiu
Związek Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego
Klub Gazety Polskiej w Rykach
Lokalny Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”
13 Nadwieprzańska Drużyna Wędrownicza „Impeesa”
1 Nadwieprzańska Drużyna Harcerek „Róża Wiatrów”
1 Nadwieprzańska Drużyna Harcerzy „Maseking”
ZHR Lubelska Chorągiew Harcerzy, Krąg Instruktorski "Sulima"
Kibice Legii Warszawa
Przybyłych na uroczystości w imieniu Koła AK w Rykach przywitał serdecznie prezes Krystian Pielacha. Następnie głos zabrał Mariusz Pawlak drużynowy – 13 Nadwieprzańskiej Drużyny Wędrowniczej „Impeesa”, który odczytał oświadczenie, w którym harcerze wyrazili wolę podjęcia starań o nadanie drużynie imienia mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Eucharystii przewodniczył dziekan ks. kanonik Krzysztof Czyrka, wraz z którym w koncelebrze uczestniczyli ks. Jarosław Sawczuk oraz ks. Grzegorz Cholewa. Po jej zakończeniu zebrani udali się w miejsca poświęcone osobie M. Bernaciaka, aby wyrazić w ten sposób swoja pamięć i oddać cześć tak wielkiemu bohaterowi. Utworzony kondukt samochodowy prowadzony przez motorzystów, najpierw udał się do Piotrówka, gm. Trojanów na miejsce śmierci „Orlika”. Przy pomniku koło drogi upamiętniającym śmierć Bernaciaka zostały złożone przez poszczególne delegacje wieńce, kwiaty oraz zapalone znicze. Także dla przypomnienia tych tragicznych chwili odczytany została przez Prezesa Koła AK w Rykach rozkaz Jerze Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” wydany w dniu 26c czerwca 1946 r. w związku ze śmiercią mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Następnie wszyscy zebrani udali się na miejsce śmierci Bernaciaka, które upamiętnione krzyżem znajduje się kilkadziesiąt metrów do pomnika, pośród pól. Tam odśpiewany został hymn polski, również złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze. Na zakończenie Krystian Pielacha przedstawił w krótki opis okoliczności, w których zginął „Orlik”. Ostatnim punktem obchodów 68. rocznicy śmierci Bohatera ziemi ryckiej było nawiedzenie miejsca narodzin M. Bernaciaka w Zalesiu. Tam pod obeliskiem upamiętniającym miejsce narodzin, obok nadal istniejącego domu, gdzie przyszedł na świat i wychowywał się „Orlik”, zostały złożone tak jak w poprzednich miejscach wieńce, kwiaty i zapalone znicze, a także miała miejsce salwa honorowa z pistoletu wykonana przez Zdzisława Kalbarczyka – żołnierza AK-WiN z Zalesia. Następnie kilka krótki słów do zebranych wygłosili senator Stanisław Gogacz oraz poseł Jarosław Żaczek. Na tym zakończyły się obchody rocznicy śmierci Mariana Bernaciaka „Orlika”, po których w domu rodzinnym Bernaciaków odbył się skromny poczęstunek przy grochówce i herbacie.
Podsumowując przebieg całych uroczystości, które przebiegały w doniosłej i bardzo miłej atmosferze, podkreślić należy włączenie się w nie pierwszy raz społeczności wsi Zalesie, reprezentowanej przez sołtysa Grzegorza Cieślaka oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Niestety nie obyło się również, bez przykrej sprawy, którą stanowiły rozmowy zebranych odnośnie sprzeciwu Zarządu Powiatu Ryckiego w sprawie upamiętnienia rozbicia przez M. Bernaciaka „Orlika” szkoły Hitlerjugend w Sobieszynie-Brzozowa. Jednak pomimo tych niepowodzeń wszyscy byli zgodni, co do niepoddawania się w kwestii podejmowania dalszych działań upamiętniających czyn niepodległościowy Mariana Bernaciaka i jego żołnierzy.
Za rok obchody kolejnej rocznicy śmierci „Orlika” odbędą się 21 czerwca i rozpoczną się Mszą Św. w kościele parafialnym w Rykach o godz. 12.00. Organizatorzy już teraz serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa i włączenia się w ich organizację. Galeria zdjęć